Haber

IŞİD lideri el Kureyşi öldürüldü, yeni lider duyuruldu

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), önderleri Iraklı Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurdu. Reuters’da yer alan habere nazaran, IŞİD’in sözcüsü Ebu Ömer el Muhacir, Telegram kanalından yayınladığı sesli mesajda, liderleri Kureyşi’nin öldürüldüğünü söyledi.

Kureyşi’nin nasıl veya ne zaman öldürüldüğüne dair herhangi bir ayrıntı verilmedi. Sözcü, örgütün yeni liderinin Ebu Hüseyin el Hüseyni el Kureyşi olduğunu duyurdu.

ABD: KUREYŞİ, EKİM ORTASINDA ÖSO TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Washington’dan yapılan açıklamada ise Kureyşi’nin Suriye’nin Ürdün hududundaki Dera vilayetinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ekim ortasında öldürüldüğü belirtildi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Kureyşi’nin ekim ortasında ölümü, IŞİD’e bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Özgür Suriye Ordusu tarafından Suriye’nin Dar’a vilayetinde gerçekleştirildi” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE YAKALANDI’ İDDİASI

Kureyşi’nin, geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye’de yakalandığı öne sürülmüştü. Fransız haber ajansı AFP, haberi üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırmıştı. Ancak iddia resmi kaynaklardan teyit edilmemişti.

Irak ve Suriye’de ‘halifelik’ ilan ettikten sonra mağlubiyete uğratılan örgütün başkanı Ebubekir el-Bağdadi Suriye’de 2019 yılında ABD operasyonunda öldürüldü. Bağdadi’nin yerine geçen Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi ise şubat ayında ABD özel kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeybatısında düzenlediği bir operasyonda öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu