Haber

Arap Ülkeleri Sivillerin Öldürülmesini Kınadı ve Ateşkes İstedi

Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Fas, Gazze’de sivillerin öldürülmesini ve sınır dışı edilmesini kınadı ve derhal ateşkes talep etti.

BAKANLIĞIN SOSYAL MEDYA HESABIDAN PAYLAŞILDI

Söz konusu ülkelerin yaptığı ortak yazılı açıklama, Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın X sosyal medya platformunda paylaşıldı. Açıklamada, sivillerin öldürülmesi, “Filistin halkının kitlesel olarak topraklarından sürülmesi, Filistin meselesinin tasfiyesi ve topyekun cezalandırma politikasının kınandığı” belirtildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DURDURMA İLAN EDİLMESİ İSTEDİ

Bildiriye imza atan ülkeler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) Gazze’de acil ve sürdürülebilir bir ateşkes ilan edilmesi ve insani yardımların bölgeye engelsiz, hızlı ve güvenli bir şekilde girmesinin sağlanması için çalışma yapmasını istedi.

FİLİSTİN YÖNETİMİNE DESTEK ÇAĞRISI YAPILDI

Açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’da artan gerilimden büyük endişe duyulduğu kaydedilerek, uluslararası topluma Filistin yönetimine destek verilmesi ve Filistin kurumları dahil olmak üzere Filistin halkına mali destek sağlanması yönünde çağrıda bulunulduğu kaydedildi.

ABD VE RUSYA’NIN TASLAKLARI VETO EDİLDİ

Dün ABD ve Rusya’nın İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin sunduğu iki ayrı karar tasarısı BMGK’de karşılıklı veto edildi. ABD’nin veto edilen karar tasarısında, “Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği terör saldırılarının şiddetle kınandığı” ve ülkelerin hukuki savunma hakkına sahip olduğu belirtildi. Rusya’nın reddedilen karar taslağında “tüm tarafların saygı duyacağı acil, kalıcı ve insani bir ateşkes” sağlanması yönünde çağrıda bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu